LYRIX
01.04.2013
Zdjęcie lotnicze OZEANEUM (Rys.: Christian Rödel) Zdjęcie lotnicze OZEANEUM (Rys.: Christian Rödel)

Kwiecień 2013: "Wartość morza"

Tajemnice morza

W kwietniu lyrix gości w oceanarium w Stralsundzie. Prezentacyjny moduł "Biologiczna wielorakość w morzu" i wiersz "GĄBKI MORSKIE" współczesnego autora Rona Winklera służą w kwietniu jako źródło inspiracji na temat "Wartość morza".

Nasze morza zajmują około dwie trzecie ziemi a jednak dotąd zostały mniej zbadane niż księżyc. Jednak przeprowadzane badania, ale także przemysł, zauważąją coraz większe znaczenie mórz dla naszego przyszłego rozwoju.

Ale nie tylko w przyszłości morze będzie zajmować nas swymi tajemnicami, już w przeszłości fascynowało ludzi i inspirowało poetów, autorów, filmowców i innych twórców do przygodowych historii ze świata podwodnego. Choćby kilka z nich: "20.000 mil pod morzem", "Abyss" albo "Ławica".

moduł wystawienniczy "Biologiczna wiellorakość w morzu" na stałej wystawie "Badanie i wykorzystanie mórz" tematyzuje systematyzację mieszkańców mórz i unaocznia fascynujące bogadztwo rodzajów pod wodą. W morzach istnieje wiele miolionów rodzajów zwierząd i roślin, wiele z nich jest dotąd nieznanych. Witryna obserwacyjna pokazuje jednostkowo 65 preparatów wodnych w pojemnikach w grupach zwierząd: ryby, skorupiaki, mięczaki, zwierzę z gromady jeżowców i parzenic. Wystawa stała "Badanie i wykorzystanie mórz" wskazuje często na przyszłość: badanie przestrzeni życiowych, rozwój nowych technologii, potencjał dla badań medycznych ale też i zagrożenie związane z eksploatacją oceanów dla połowów albo pozyskiwania surowców jak i rozwój koncepcji ochronnych i rola polityki oraz społeczeństwa dotykają przede wszystkim przyszłe generacje.

Liryczne zmierzenie się ze światem podwodnym znajdujemy u Rona Winklera, który w swoim wierszu pisze o tajemniczych, w większości nieznanych mieszkańcach morza: "GĄBKI MORSKIE".

Cieszymy się z otrzymania waszych wierszy o morzu i waszego spojrzenia w pełne tajemnic głębie świata podwodnego.GĄBKI MORSKIE

ich kolonia z dala sprawiała wrażenie jakiegoś zboru
zaciśniętych pięści. ryby
przepływały nad nimi: szczupłe nieme
formy. gąbki -
wypełniały się jak rękawiczki,
które nosiliśmy -
kąpały się jedynie dla samych siebie.
ich wewnętrzna instrukcja do podróżowania
do środkowego punktu świata.
dotykaliśmy je, jak gdyby były monumentami
wbrew swemu zastosowaniu niczym przedmiot do czyszczenia.
podobała nam się ich śliczna apatia.
więc kilka zabraliśmy z sobą, by naszą ewolucją
podzielić się z nimi.

(z: Ron Winkler, FRAGMENTIERTE GEWÄSSER (podzielone wody) © Schöffling & Co. Verlagsbuchhandlung GmbH, Frankfurt am Main 2013, S. 81)


OZEANEUM Stralsund (Rys.: Johannes-Maria Schlorke)

OZEANEUM Stralsund (Rys.: Johannes-Maria Schlorke)


OZEANEUM Stralsund
Deklaracja miłości do mórz - OZEANEUM Stralsund pokazuje wystawy na temat "Morze świata", "Morze Północne - morze w naszym środku", "Badanie i eksploracja mórz" i "1:1 olbrzymy mórz". Jako żywe uzupełnienie wystaw prezentuje OZEANEUM w ponad 40 akwariach fascynująca podróż podwodną przez północne zimne wody mórz, poczynając od portowej zatoki Stralsund, poprzez kattegat, watty, świat podwodny w Morzu Północnym aż do morza Bieguna Północnego i do otwartego Atlantyku. Nie zapomnieć o powietrzu!

Ron Winkler
Ron Winkler, urodzony 1973 w Jenie, żyje w Berlinie. Jego aktualnymi pojedynczymi tytułami są zbiorek wierszy Frenetische Stille (Frenetyczna cisza)(Berlin Verlag 2010) i cykl krótkiej prozy Torp (Verlagshaus J. Frank 2010). Ostatnio ukazały się wydane przez niego Die Schönheit ein deutliches Rauschen (Piękno wyraźny szmer). Wiersze o Morzu Północnym (Connewitzer Verlagsbuchhandlung 2010) i wirsze śniegu (Schöffling & Co 2011). Do tego dochodzą tłumaczenia przede wszystkim współczesnej amerykańskiej liryki.
W roku 2005 otrzymał nagrodę Leonce-i-Lena, w 2006 nagrodę za lirykę Mondsee (Morze księżyca). 2010 był kancelistą w argentyńskiej Córdobie, 2011 stypendysta w Niemieckim Centrum Studenckim w Wenecji. 2012 pobyt w Baltic Centre for Writers and Translators in Visby. 2013 Stypendysta Meridian Czernowitz w Chernivtsi.


© 2013 Deutschlandradio / © 2013 by Autor - Studya Wyrazu