LYRIX
01.03.2013
Środkowoniemiecki Wędrowny Teatr Marionetkowy (Bild: Veit Rösler) Środkowoniemiecki Wędrowny Teatr Marionetkowy (Rys.: Veit Rösler)

Marzec 2013: Przedstawienia lalkowe

Na jedwabnych nitkach

W marcu "lyrix" gości w Bad Liebenwerda. Marionetki ze stałej wystawy wędrownego teatru marionetkowego i wiersz współczesnej autorki Kerstin Preiwuß dają bodziec do tematu przedstawienie lalkowe.

Czy czujecie się czasem sterowani i kierowani przez siłę obcą? Tak, jakby ktoś inny trzymał nitki w ręku i oddaliście kontrolę nad sobą i swoimi decyzjami. Albo tak jak poetka Kerstin Preiwuß pisze w swoim marcowym wierszu: "oddana całkiem marionetkowo".

Są chwile, w których po prostu zdarza się wszystko, gdzie nie można samemu na to mieć wpływ. Ten lub ów nazwie to losem. Albo wy jesteście pociągającymi za sznurki wpływając i manipulując waszym otoczeniem, pozwalacie grać lalkom?

Lalkę na "jedwabnej nitce" znaleźliśmy w Okręgowym muzeum Bad Liebenwerda.

Stała wystawa muzeum w Bad Liebenwerda przenosi do historii średnioniemieckiego wędrownego teatru marionetkowego. W czasie 18. do 20. stulecia aktorzy marionetkowi wędrowali od wiosny do jesieni ze swymi wozami mieszkalnymi i transportowymi od wsi do wsi, by zachwycać wszystkich grą aktorów na jedwabnej nici.

Nasz marcowy wiersz na temat "Spektakl lalek" pochodzi od poetki Kerstin Preiwuß, bez tytułu:

nie wiem co oznacza że jestem tanecznie opętana
jechałam na psie jak na koniu i nie wyzdrowiałam
noszę ogromną wściekłość w mojej krwi osy
złożona jak do kieszonki kamizelki
kto to zaplanował
tę napadliwość czarnowidztwa przepowiedni
pochodzi od mózgu
tam wyrastają grzyby a żdo czoła
przeszywa mnie myzel jak instynkt
poddałam się marionetkowo
zresztą sznurki prowadzą do wnętrza
skłania do rwania drzew wyrywania włosów przemierzania krajów
staje się rozgrzanie przepływowe wypaca w berberysy pospolite

(Kerstin Preiwuß. Przedruk za uprzejmym pozwoleniem autorki.)

Przekazujemy wam nić i zapraszamy, byście przędli ją dalej i przysłali nam wiersze na temat spektaklu lalek.


Kerstin Preiwuß
Kerstin Preiwuß, urodzona 1980 w Lübz, mieszka w Lipsku, niezależna autorka. Studiowała germanistykę, filozofię i psychologię w Lipsku i Aix-en-Provence, promowała na temat polsko niemieckich nazw miast i jest absolwentką Niemieckiego Instytutu Literatury w Lipsku, gdzie też nauczała. 2006 debiutowała tomikiem wierszy "Nachricht von neuen Sternen" (Wiadomość od nowych gwiazd). 2008 otrzymała stypendium Hermann-Lenz. 2010-2012 była współwydawcą czasopisma literackiego "Edit". 2012 ukazał się jej drugi tom wierszy "Rede" (Mowa) w wydawnictwie Suhrkamp.


Muzeum środkowoniemieckiego wędrownego teatru marionetek-<br />theaters (Rys.: Veit Rösler)

Muzeum środkowoniemieckiego wędrownego teatru marionetek
(Rys.: Veit Rösler)

Kreismuseum Bad Liebenwerda
Muzeum okregowe Bad Liebenwerda założone zostało 1953/54. Głównym celem działalności wystawienniczej i kolekcjonerskiej dzisiaj jest: historia regionalnego wędrownego teatru marionetek. Muzeum posiada bibliotekę liczącą ca. 10 000 tomów o regionalnej historii krainy rzek Elby-Elstery, literatury o teatrach lalkowych, genealogiczne artefakty i literaturę o pre- i wczesnej historii oraz liczny zbiór archeologiczny.


© 2013 Deutschlandradio / © 2013 by Autor - Studya Wyrazu