LYRIX
01.02.2013
Maszyna drukarska "Gudrun" (Rys.: Muzeum Sztuki Drukarskiej Lipsk) Maszyna drukarska "Gudrun" (Rys.: Muzeum Sztuki Drukarskiej Lipsk)

Luty 2013: Wolny druk?

Media i postęp

W lutym gości lyrix w muzeum sztuki drukarskiej w Lipsku. Jako bodziec służą w tym miesiącu maszyna drukarska "Gudrun" i wiersz współczesnego poety Daniela Falba.

Dziasiaj, w dobie internetu i wykorzystywania smartfonów, informacje rozchodzą się błyskawicznie. Nie zawsze tak było. Od wynależienia drucku książki aż do rozwoju wydajnych i szybkich maszyn drukarskich trwało więcej niż 400 lat. Dopiero w minionych dziesięcioleciach zwiększyła się szybkość wielokrotnie, z jaką rozprzestrzeniają się wiadomości w mediach.

Przykład postępu technicznego jaki dokonał się w mediach stoi w Muzeum Sztuki Drukarskiej w Lipsku. Przez producenta ochrzczona imieniemGudrun maszyna drukarska z roku 1939 była i jest w stanie zadrukować, więcej niż 2000 arkuszy na godzinę.

Z rozwojem wciąż szybkich maszyn drukarskich wzrastała możliwość wpływu wolnej prasy a pole napięć "wolność słowa i cenzura" otrzymało nową współzależność, szczególnie w reżimach totalitarnych. Również data wyprodukowania "Gudrun" (1939) wskazuje na ciemny rozdział niemieckiej historii, w którym środki masowego przekazu używane były szczególnie do celów propagandowych.

Ale również dzisiaj nie wszystko musi być prawdą, co widzimy w telewizji. Czy wierzymy we wszystko, co jest nam przekazywane w mediach? Wnaszym wierszu w lutym zaskakuje poeta Daniel Falb w końcowym wersie: "oglądaliśmy przegląd dnia, terroryści byli rzeczywiście dobrze zrobieni." i tym samym stawia pytanie o wiarygodność tego, co widzimy w telewizji.

Inny aspekt wypływa w porównaniu historycznej maszyny drukarskiej i dzisiejszych technik produkcyjnych: wytwarzanie poszcególnyuch treści zmieniło się radykalnie przez światowe media cyfrowe. Również przed dygitalizacją istniała manipulacja wiadomościami i obrazem, jednak możliwości zmieniania informacji nie były jeszcze tak wszechstronne jak dzisiaj. Jest coraz trudniej dowieść, jak i gdzie powstały informacje, czy są autentyczne albo czy zostały zmanipulowane?

Jak zwykle zmierzycie się z tematem lutowym, cieszymy się z nadesłanych wierszy.

Daniel Falb (Rys.: Daniel Falb)

Daniel Falb (Rys.: Daniel Falb)

Daniel Falburodził się 1977 w Kassel i od 1998 mieszka w Berlinie. Studia filozofii, socjologii, politykoznawstwo. Promocja z filozofii 2012.
Od 2001 wydaje lirykę w antologiach i czasopismach. Tomy wierszy: "opróżnianie tych parków" (2003) i "bancor" (2009), oba w kookbooks. Falb odznaczony został między innymi nagrodą za debiut poetycki Literackiego Colloquium Berlin 2005.


przewrócone bmw, dokładny opis szkód
                    za dnia i i tylu turystów. wszędzie widziałem muskuły
a poprzez gesty na morze. przez kilka dni
          słuchała animatorka beate, potem nagle zniknęła i wszyscy
coś przeczuwali. w pokoju hotelowym była telewizja kablowa, my
           oglądaliśmy
przegląd dnia , terroryści byli rzeczywiście dobrze zrobieni.

(z: Daniel Falb, opróżnianie tych parków. Wiersze. wydawnictwo kookbooks, Idstein 2003. Przedruk za uprzejmym pozwoleniem wydawnictwa.)

Muzeum Sztuki drukarskiej w Lipsku (Rys.: Muzeum Sztuki drukarskiej w Lipsku)

Muzeum Sztuki drukarskiej w Lipsku (Rys.: Muzeum Sztuki drukarskiej w Lipsku)

To co wyróżnia Muzeum SztukiDrukarskiej [http://www.druckkunst-museum.de/] to sposób prezentacji zbiorów. Maszyny i prasy nie sa prezentowane jak niemi świadkowie swego czasu, ale przedstzawiają praktycznie metody pracy w żywej formie. Drukarze, zecerze i odlewnik czcionek zapoznają odwiedzających z tajemnicami "czarnej magii".




© 2013 Deutschlandradio / © 2013 by Autor - Studya Wyrazu