LYRIX
07.01.2013
Jesus na Krzyżu (rys.: Stock.XCHNG / Robert Aichinger) Jezus na Krzyżu (Rys.: Stock.XCHNG / Robert Aichinger)

Styczeń 2013: Wiara

W co ty wierzysz?

Tu i teraz w Niemczech każdy może wierzyć, w co chce. Wiele z nas odwiedza dokładnie raz w roku kościół - na Boże Narodzenie. A z pewnością chodzący regularnie do kościoła nie są odpowiedzią na pytanie w co i jak wierzymy. W styczniu pytamy "W co ty wierzysz?"

"Wiara" jest rzeczą osobistą, można by pomyśleć. To nie zawsze było oczywiste. A również dizsiaj nie w każdym kraju na świecie w sprawie wiary nie jest wszystko tak tolerancyjne jak w Niemczech obecnie. Fundamentaliści na przykład istnieli zawsze i wszędzie. Również społeczne znaczenie kościoła w minionych stuleciach wciąż się zmieniało.

Szczególnie w Średniowieczu wyjątkowe znaczenie w wierze chrześcijańskiej miały relikwie, czyli części ciała lub przedmioty będące w posiadaniu zmarłego świętego. Wiązano z nimi nadzięję na uleczenie lub ochronę. Każda duża katedra albo znaczący kościół posiadały relikwie znanych świętych.

Ale także mniejsze kościoły posiadały zbiory relikwi. Szczególnie dobrze zachowane zbiory relikwi można oglądać dziś w regionalnym muzeum w Braunschweig. Znalezisko z kośioła Klein Schöppenstedt, położonego na południowy wschód od Braunschweig, ze względu na swą kompletność i wspaniały stan zachowania, jest szczególnym przypadkiem.